Turizm

Turizm

Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.7.500 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda kentin Bismil ilçesinde yer alan Körtik Tepe kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö. 10.000 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar başta olmak üzere 33 uygarlık hüküm sürmüştür.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Miras Listesinde yer almaktadır. Dünyanın en geniş açıklığına sahip taş köprüsü olan Malabadi Köprüsü UNESCO Geçici Miras Listesindedir. Zerzevan kalesinin geçici listeye alınma çalışmaları devam etmektedir.

Görülmesi gereken yerler; dikkat çekici tarih eserler olan eski Diyarbakır evleri, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzeleri, Meryem Ana Kilisesi,  On Gözlü Köprüyü, Deliller ve Hasanpaşa Hanı, Kervansaraylari, Medreseleri, Hz. Süleyman Camii ve içinde bulunan 27 sahabe makberleri, Nebi Camii, Dört Köşeli ve Dört Ayaklı Minareleri,  Anadolu'nun en eski ve ilk ibadete açılan, avlusunda bulunan şadırvanı, çeşitli devirlere ait kitabeleri ve İslam dünyasında beşinci Harem-i Şerif olarak bilinen Ulu Camii ve Dünya kültür mirası olarak kabul edilen Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçleri, Malabadi Köprüsü, Kur’an’da ismi geçen Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa Peygamberin de bulunduğu eğil Peygamber Türbeleri, Asur Kalesi, Ashabı Kehf Mağarası, Birkleyn Mağarası,  görmeye değer eserlerdendir.