Diyarbakır’ın Lojistik Merkezi 15 Ekim’de İhaleye Çıkıyor

Diyarbakır’ın Lojistik Merkezi 15 Ekim’de İhaleye Çıkıyor

Yaklaşık 5 bin 400 kişinin istihdam edileceği, 2022 yılının ilk çeyreğinde temeli atılması planlanan, Diyarbakır’ın sanayisi ve ticaretine büyük destek sağlayacak Lojistik Merkez 15 Ekim 2021’de ihaleye çıkıyor.

Lojistik merkez ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Münir Karaloğlu ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Lojistik merkezde 220 hektar alanda 58 A+ sınıfı depolar inşa edileceğini belirttiler.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu üretim maliyetlerinde lojistiğinin payının ve öneminin küreselleşen ekonomilerde hızla artığını belirterek “Şu an dünya genelinde yaşanmakta olan salgın sürecinde tedarik zincirleri içinde lojistik sektörünün ne kadar kritik bir rolü olduğu daha iyi anlaşıldı. He türlü olumsuz koşullarda bile lojistik hizmetlerin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Lojistik altyapısı güçlü ülke ve bölgeler önemli rekabet avantajı yakalamaktadır” dedi.

Diyarbakır’ın geçmişten bu yana bölgenin en önemli ticaret yolları üzerinde yer aldığını ifade eden Vali Karaloğlu “Diyarbakır GAP’ın en önemli uygulama illerinden biridir. Diyarbakır’da yapımı devam eden ve GAP’ın en önemli sulama projelerinden biri olan Silvan Projesi ve Sulama kanallarının tamamlanmasıyla yaklaşık 2 Milyon 350 bin dönümlük arazi sulamaya açılacak. Sulama sonrası elde edilen tarımsal üretim önemli ölçüde artacak, bu da beraberinde bu ürünlerin işlenmesi, taşınması ve depolanması ihtiyacını ortaya çıkaracaktır. Öte yanda aralarından Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB ile Karacadağ OSB benzeri alanlarda yapılacak entegre yatırımlar, lojistik sektörüne olan talebi gün geçtikçe artıracaktır. Bu noktada ithal edilen ürünlerin ve hammaddelerin, ihraç edilen ürünlerin, iç piyasaya gönderilecek, her türlü malzemenin depolama, kara taşıması ve demiryolu taşımasının kolayca yapılabileceği, hizmet kalitesinin artacağı, üretim maliyetlerinin de düşürüleceği bir lojistik merkezin kurulmasını elzem hale getirdi. Bundan hareketle lojistik merkezin kurulmasına yönelik çalışmalar, Valiliğimiz öncülüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından 2012 yılında başlatıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda Diyarbakır-Elâzığ Karayolunun batısında, şehir merkezine yaklaşık 16 km mesafede bulunan ve içinden demiryolunun geçtiği   yaklaşık 220 hektar büyüklüğündeki alan belirlendi” ifadesini kullandı.

Gerekli imar planlama çalışmalarının tamamlandığına vurgu yapan Karaloğlu “Yapılan girişimler neticesinde 12 Aralık 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla alan için Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı kararı alınarak, alanın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına tahsisi için süreç resmen başlatıldı. Bu aşamadan sonra 01 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi söz konusu alanın tapusunu aldı. İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde yapılan talep analizi ve fizibilite çalışmaları sonunda önemli bir ihtiyaç olduğu açıkça anlaşılan projede 23 adet 2.500 m2’lik, 11 adet 5.000 m2’lik, 16 adedi demiryolu bağlantılı olmak üzere 24 adet 10.000 m2’lik, toplam 404.000 m2'lik kapalı alana sahip 58 adet A+ sınıfı depolar inşa edilecek. Lojistik Merkezde ayrıca tarımsal amaçlı tahıl ve hububat ürünleri için 100 bin tonluk lisanslı depolar da kurulması planlanıyor. Ayrıca demiryolu yük istasyonu ve direk hat bağlantılı 16 büyük lojistik depo, nakliye komisyoncuları binası, servis istasyonları, sosyal tesisler, benzin istasyonu, 700 araçlık tır park alanı, konteyner park alanı ve gümrükleme alanı gibi yapılarla kurulacak Lojistik Merkez entegre bir lojistik hizmet alanı olarak planlanmış durumdadır” ifadesini kullandı.

Diyarbakır’ı 400 Milyonluk Pazara Açacak

Diyarbakır’ın ülkemizin önemli kavşaklarından biri olduğunu belirten Karaloğlu “Lojistik sektörü aynı zamanda hem kentin hem de bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli yer tutmaktadır. Diyarbakır, komşu ülkeler başta olmak üzere Ortadoğu, Orta Asya ülkelerinde yaşayan yaklaşık 400 milyon insan için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyelini barındırmaktadır.

Diyarbakır Lojistik Merkez ile bölgede operasyonlara başlamak isteyen firmalara lojistik depolama ve hizmet altyapısı imkanlarını sağlamayı hedefliyoruz. Lojistik merkez gerek konumu gerekse demiryolu ve karayolları farklı ulaşımı kesiştirmesi yönüyle avantajlı bir bölgedir. Başta sanayiciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve tüm girişimciler Lojistik Merkez’deki depolama tesislerinden, yükleme boşaltma alanlarından, sosyal tesislerden ve idari binalardan yararlanabilecekler. Bu hizmetler sayesinde bölgedeki KOBİ’ler e-ticaret kapasitelerini artıracak lojistik maliyetlerini düşürecek bunun soruncu olarak katma değerli üretimi ve rekabet güçlerini artıracaktır.

Ayrıca şehir trafiğini olumsuz etkileyen tır ve kamyon hareketi azalacak, şehir içi dağıtımlar birleştirilerek araç hareketi minimize edilecek, maliyetler düşecek, gürültü ve karbon salınımı azalacaktır.

Lojistik merkez aynı zamanda orta vadede 10 bin kişilik istihdam hedeflenen Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile genişleme çalışmaları devam eden ve yakın vadede 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Birinci Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin kesişme noktasında yer almaktadır.

Lojistik Merkez bu alanlarda üretimi yapılan ürünlerin dağıtım noktası işlevi de görecektir.2022 yılının ikinci çeyreğinde depoların temellerinin atılmasını planlıyoruz.

Bütün bunların ışığında 1 milyar 150 milyon TL bedelli Diyarbakır Lojistik Merkez alt yapı ve üst yapısı işi ihalesi 15 Ekimde hisse bedelli açık artırma usulü ile ihale edilecektir. Bu alanda deneyim sahibi firmalarımızı bu yatırımda yer almak üzere Diyarbakır’ımıza davet ediyorum.” dedi.  

Maral: Diyarbakır Bölgesinin Dağıtım Üssü Olacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ise şunları söyledi: “Uzun yıllardır çalışmaları Ajansımız tarafından yürütülen Diyarbakır Lojistik Merkez yapım işinde son aşamaya gelindi. Böylece merkezin yapımının önünde hiçbir engel kalmadı.

15 Ekim tarihinde yapılacak ihale ile kısa süre içerisinde Diyarbakır’ı bölgesinin dağıtım üssü yapacak Lojistik Merkezin temeli atılacak. İçinden demiryolunun geçmesi nedeniyle intermodal yapıda hizmet verecek merkez, sahip olduğu konumu ve büyüklüğü sayesinde sadece Diyarbakır’a değil aynı zamanda bölgesinin ihtiyaçlarını karşılayacak.”

Detaylı Bilgi İçin: https://www.diyarbakir.bel.tr/duyurular/4138-insaat-yapimi-ve-isletme-isi-ihalesi-ilani.html 

Diğer Haberler

03.02.2021
Mezopotamya’nın Altın Üçgeni Diyarbakır- Mardin-şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı Raporu Yayınlandı

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa Valilikleri öncülüğünde, Kar...

07.03.2022
Çalışan ve Üreten Gençler Programı Bismil Hazır Fabrika Binaları 2. Talep Toplama Çağrısı

Teşvik sisteminde 6. Bölgede yer alan Diyarbakır ve Şanlıurf...