Diyarbakır’da Çağrı Merkezi ve Gastro İnovasyon Merkezi İçin İmzalar Atıldı

Diyarbakır’da Çağrı Merkezi ve Gastro İnovasyon Merkezi İçin İmzalar Atıldı

Diyarbakır’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Çağrı Merkezi ile Gastro İnovasyon Merkezi kurulacak. İki merkez Bakanlığın sağladığı 7,1 Milyon TL’lik kaynağın yanı sıra Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) 1,8 Milyon TL’lik eş finansmanıyla toplam 8,9 Milyon TL’lik yatırımlar hayata geçecek.

DTSO’da düzenlenen projelerin imza törenine, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Metal İşleri Sanayi Sitesi Başkanı Abidin Kakdaş ile oda temsilcileri katıldı. Törende konuşan Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, 2020 yılı içerisinde CMDP kapsamında önemli projelerin Şanlıurfa ve Diyarbakır’da destek almaya hak kazandığını söyledi. Diyarbakır’ın son 10 yılda hem sanayi hem de turizm alanında hızlı bir şekilde kabuk değiştirdiğini belirten Maral şunları söyledi: “Ajans olarak yereldeki paydaşlarımızla bu değişime katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın önemli katkılarını görmekteyiz. Her geçen gün hizmete aldığımız projelerimize yenilerini ekliyoruz. Bu çerçevede söz konusu projelere Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı önemli kaynak girişi sağlamakta ve yeni projeleri Diyarbakır’a kazandırmakta. Ajans olarak çalışmalarımızın odağına her zaman gençleri aldık. Sorumluluk bölgemizde bulunan Diyarbakır ve Şanlıurfa, ülkemizin en genç nüfusuna sahipler illeri. Bu nedenle emek yoğun sektörlere yönelik yatırımlar ve projeler önceliklerimizin başında yer alıyor.

 

Maral: Çağrı Merkezi 2 Bin 250 Kişiye İstihdam Sağlayacak

Projelerimizden biri 2 Bin 250 gencin çalışabileceği Çağrı Merkezi. Diyarbakır Metal İşleri KSS içinde yer alan kaba inşaatı gerçekleştirilen yapı çağrı merkezi olarak tamamlanacak. Proje için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 3.8 Milyon TL’lik kaynak sağlayacak. Kısa sürede tamamlanmasıyla kullanıma hazır hale getireceğimiz çağrı merkezi, Diyarbakır’da sanayinin yanı sıra hizmet sektörünün gelişimine ve bu alanda yeni yatırımların hayata geçmesine katkı sağlayacaktır

Diğer bir projemiz ise Diyarbakır’ın turizm sektörüne önemli katkılar sağlayacağına inandığımız Gastro Inovayson Merkezi Projesi, insanlık tarihinin çok değerli mekanları ve yapılarına ev sahipliği yapan Diyarbakır lezzetlerini dünya ile buluşturacak. Bu projeye bakanlığımız 3.3 Milyon TL kaynak kullandıracak. Merkez sayesinde ilimizde gastronomi alanında yerli ve yabancı turistler için deneyim turlarını geliştirmiş olacağız. Proje aynı zamanda Diyarbakır'ın UNESCO Yaratıcı Kentler Ağına dahil olması için güçlü bir altyapı oluşturacak. UNESCO başvurumuzda kullanacağımız en önemli çalışma bu olacaktır.”

Diyarbakır Lezzetleri Gastro Inovayson Merkezi ile Dünyaya Açılacak

 

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise “Yerli ve yabancı turistler kente ait yöresel lezzetler ve ürünlerin tamamına Gastro Inovayson Merkezi’nde ulaşabilecek. Hem tadım yapabilecekler hem de isterlerse üretimde yer alabilecekler. Bu şekilde kentin gastronomi alanında tanıtımı ve gastronomi rotasının oluşturulması sağlanmış olacak. Merkez ayrıca gastronomi alanında eğitim programları düzenleyecek, kente ait yöresel ürünlerin ticarileşmesi ve farklı pazarlara sunumu için eğitim, danışmanlık, tescil başvuruları gibi hizmetler sunacak. Merkez bünyesinde yöresel lezzetlerin düzenli olarak sunulduğu bir restoran ve geçmişten bugüne ulaşan ve kent mutfağında önemli yer tutan mutfak ekipmanları, araçlarının, eserlerin, hikayelerin her türlü değerin sunulduğu sergi alanları yer alacak. Projenin hayata geçmesi ile kente gelen turistlerin ziyaret edebileceği bir mekân kurulmuş olacak. Merkez için 3.3 Milyon TL’si Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 1.3 Milyon TL’si ise odamız tarafından sağlanacak kaynakla toplam 4.6 Milyon TL’lik yatırım yapacağız.

Diğer bir projemize sayesinde Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesinde KSS içinde 3 bin 208 metrekarelik bir alana sahip yapıyı çağrı merkezine dönüştüreceğiz. Kaba inşaatı tamamlanmış yapının çağrı merkezi faaliyetleri için gerekli tüm inşaat, elektrik, mekanik tadilatlarının proje kapsamında yapılacak. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 3 milyon 800 bin lira kaynak sunarken oda olarak biz de 500 Bin TL’lik eş finansman sağlayacağız. 2 bin 250 kişinin istihdam edilebileceği çağrı merkezi için bir firma ile anlaşma aşamasındayız.

 

Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Abidin Kakdaş ise “Çağrı Merkezi yapılacak yapıyı Mesleki Eğitim Merkezi olarak planladık, ancak faaliyete sokamadık. Şu an Bin 700 kişinin çalıştığı sitemiz, çağrı merkezinin faaliyete başlamasıyla bu sayıyı 3 binlere çıkaracaktır” diye konuştu.

Diğer Haberler

27.04.2020
Ajansımız 6 Milyon Tl Bütçeli Covıd-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı Teklif Çağrısı’nı İlan Etti

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıkl...

18.10.2021
KARACADAĞ Jeopark Unesco Yolunda

Ajansımızın yanı sıra GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,...